• +9832338858
  • Pars.hospital.shiraz@Gmail.com

روز پزشک مبارک باد

  • 1401/11/30 08:51:10

روز پزشک یا روز ملی پزشکان (به انگلیسی: National Doctors' Day) روزی است به منظور قدردانی از سهم و خدمات پزشکان به زندگی افراد و جوامع جشن گرفته می‌شود. بسته به رویداد بزرگداشتی که برای نشان دادن این روز استفاده می‌شود، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

در برخی کشورها این روز به عنوان تعطیلات مشخص می‌شود. اگرچه قرار است توسط بیماران و خیرین صنعت مراقبت‌های بهداشتی جشن گرفته شود، اما معمولاً توسط سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی جشن گرفته می‌شود. کارکنان ممکن است یک ناهار برای پزشکان ترتیب دهند تا به پزشکان نشانه‌های تجلیل را ارائه دهند. از نظر تاریخی، ممکن است یک کارت یا میخک قرمز برای پزشکان و همسران آنها ارسال شود، همراه با گلی که روی قبر پزشکان فوت شده قرار می‌گیرد.

در ایران روز اول شهریورماه، هم‌زمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس خدمات وی به علوم پزشکی، تألیفات و فعالیت وی در این رشته و برای بزرگداشت پزشکان، روز پزشک نام‌گذاری شده‌است. ابوعلی سینا، پزشک و فیلسوف معروف متولد شهر بخارا است و مدفن او در همدان، یکی از شهرهای تاریخی ایران است و از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران است که آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت بسیار دارد. وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که یکی از معروف‌ترین کتاب‌هایش کتاب شفا، دانشنامه علمی و فلسفی جامع و کتاب قانون یکی از کتابهای معروف ابن سینا در زمینه علم پزشکی می‌باشد. وی از کودکی به طبیعت، گیاهان و حیوانات علاقه خاصی داشت و اوقات فراغت خود را در دشت و صحرا به جستجو و کسب تجربه می‌پرداخت بدین صورت از دوران کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت علاقه‌مند شد. ابن سینا از حیث نیروی جسمانی، مردی نیرومند بود و به همین خاطر از کار کردن احساس خستگی نمی‌کرد، وی همچنین از لحاظ نیروی ذهنی و تفکر نیز بسیار نیرومند بود، به گونه ای که در سن هجده سالگی توانست تمامی دانش‌های زمان خود را فرا گیرد. 

اشتراک پست